Ką turime žinoti apie burnos priežiūrą ir kodėl tai ypatingai svarbu moterims nėštumo metu?
Į klausimus apie profesionalią burnos higieną atsako Dentes Decori odontologijos klinikos burnos higienistė Gabrielė Kaminskaitė.
Dentes Decori komanda
10/9/20224 min read
Gabriele, kaip teisingai prižiūrėti dantis ir dantenas namuose?
Individuali burnos priežiūra prasideda namuose su mūsų puikiai žinomomis burnos priežiūros priemonėmis. Labiausiai naudojamos burnos priežiūros priemonės yra dantų šepetėlis, dantų pasta ir tarpdančių siūlas arba tarpdančių šepetėliai. Svarbu žinoti, jog norint, kad individuali burnos priežiūra teiktų maksimalią naudą reikia naudoti, tik jums tinkančias priemonės.
Bet priemonių pasirinkimas yra labai didelis, kaip teisingai išsirinkti visas priemones?
Prieš renkantis priemones, svarbu, kad pasitartumėte su savo odontologu (-e) arba burnos higienistu (-e). Jie geriausiai žinos Jūsų silpnasias burnos ertmės vietas, su kokiomis problemomis susiduriate ir ką reiktų stiprinti. Štai keletas universalių patarimų:
Ką reikia žinoti apie DANTŲ ŠEPETĖLĮ?
Visų žmonių burnos forma ir dydis skiriasi, tad reiktų rinktis atitinkamą šepetėlį, nes netinkamo dydžio šepetėlis (pvz.: per didelis) gali pažeisti dantenas arba nepasiekti visų dantų paviršių.
Rinkitės šepetėlius minkštais šereliais, nes stipriai valydami dantis kietus šerelius turinčiais dantų šepetėliais, galite pakenkti dantų emaliui ir dantenoms, kurios gali parausti ir net kraujuoti.
Nepamirškite valyti ir liežuvio, nes maisto likučiai ir bakterijos, likusios ant jo, viena iš pagrindinių priežasčių atsirasti blogam burnos kvapui. Liežuvio valiklius galite įsigyti atskirai arba pirkti dantų šepetėlius su kitoje galvutės pusėje esančiu liežuvio valikliu.
Ką reikia žinoti apie DANTŲ PASTĄ?
Prieš renkantis dantų pastą, turėtumėte gerai žinoti savo dantų būklę ir esamas problemas. Idealu, jei šiuo klausimu turite galimybe pasikonsultuoti su savo odontologu ar burnos higienistu, nes pastos sudėtyje esančios veikliosios medžiagos gali padėti spręsti skirtingas dantų ir dantenų problemas (padidėjęs dantų jautrumas, trapumas, paraudusios arba kraujuojančios dantenos, blogas burnos kvapas ir kt.).
Ką reikia žinoti apie TARPDANČIŲ SIŪLĄ IR/AR TARPDANČIŲ ŠEPETĖLIUS?
Tai priemonės reikalingos maisto likučiams iš tarpdančių išvalyti ir juo naudotis reiktų po kiekvieno valgio arba bent du kartus per dieną (ryte ir vakare, prieš dantų valymą šepetėliu).
Valant įprastu dantų šepetėliu, nuvaloma tik 65% paviršiaus, likusias apnašas galite pašalinti naudodami vieno danties šepetėlį, tarpdančių siūlą arba tarpdančių šepetėlius.
Vis dažniau odontologai rekomenduoja dantis prižiūrėti ne tik namuose, bet ir atlikti profesionalią burnos higieną. Kodėl tai svarbu?
Profesionali burnos higiena – tai efektyvi apsauga nuo ėduonies bei periodonto ligų. Šias ligas sukelia maisto likučiuose esančios bakterijos, kurios prisitvirtina prie danties paviršiaus, dantenų vagelėse. Burnoje esančios bakterijos paverčia cukrų ir kitus angliavandenius rūgštimis, kurios ardo danties struktūrą. Ilgainiui dantyse atsiranda skylės, aplinkinių audinių susirgimai, kuriems stipriai progresuojant dantys yra prarandami. Burnos higienos kaina, tai suma, kurią sumokate už ilgalaikę savo dantų sveikatą. Svarbu burnos higienos procedūrai lankytis reguliariai, nes taip užkirsite kelią burnos ertmėms ligoms atsirasti arba pastebėsite jas ankstyvoje stadijoje. Rekomenduojama burnos higiena atlikti ne rečiau kaip vieną kartą per metus.
Neretai besilaukiančios moterys sako, kad “pararanda dantų sveikatą” – ar tikrai nėštumo metu dantys ir dantenos susilpnėja?
Nėštumo metu vyksta sudėtingi fiziologiniai pokyčiai, kurie gali turėti įtakos ir burnos sveikatai. Dažnai besilaukianti moteris pamiršta rūpintis savo burnos sveikata t.y. individuali burnos higiena yra nepakankama, neretai prisideda ir žinių stoka, netinkami mitybos įpročiai, reti apsilankymai pas odontologą.
Dažniausiai besilaukiančios moterys susiduria su šiomis burnos ertmės problemomis: periodontitu, neščiųjų gingivitu, halitoze, dantų erozija, paprastąja pūsleline, dantų ėduonimi.
Neščiosioms rekomenduojama:
Apsilankyti pas odontologą prieš planuojant nėštumą.
Būtina informuoti savo odontologą bei burnos higienistą, kad laukiatės, ir reguliariai
lankytis burnos apžiūrai ir burnos higienos procedūroms viso nėštumo metu ir po
Po vėmimo svarbu iš karto nevalyti dantų su dantų šepetėliu ir pasta! Vėmimo metu į burną patenka rūgštys, kurios tirpdo emalį ir iš karto valydami dantis emalį suploninsite. Geriau iš pradžių burną praskalaukite vandeniu, o po maždaug valandos laiko galite išsivalyti dantis.
Stengtis valytis dantis mažiausiai du kartus per dieną- ryte po valgio ir vakare prieš einant miegoti, nors ir jaučiate pykinimą.
Naudoti dantų pastą su fluoru, kuris mažina ėduonies atsiradimo riziką;
Nenaudoti skalavimo skysčių su alkoholiu.
Reguliariai lankytis pas gydytoją odontologą arba burnos higienistą profilaktiniam patikrinimui ir profesionaliai burnos higienai;
Odontologines procedūras geriausia atlikti tarp ketvirto ir šešto nėštumo mėnesių (antrajame trimestre). Maitinančios moterims procedūros yra saugios, tik yra svarbu tai pranešti gydytojui odontologui arba burnos higienistui, jei prireiktų atlikti nuskausminimą.
Burnos rentgenogramą nėštumo metu galima atlikti tik išskirtiniais atvejais.
Išklausyti IBH mokymus ir jų laikytis.
Valgyti gerai subalansuotą, mažai greitai skaidomų angliavandenių turintį maistą.
Jei nerimaujate dėl savo dantų ir dantenų sveikatos, kviečiame registruotis konsultacijai Dentes Decori odontologijos klinikoje +370 685 61879.
Daugiau patarimų ir naujienų rasite mūsų Facebook puslapyje:
Burnos priežiūrą skirstome į atliekamas namuose mūsų pačių ir profesionalią burnos higieną odontologijos klinikoje. Kad nesusidurtumėt su burnos ertmės ligomis svarbu rūpintis burnos ertme tiek individualiai, tiek reguliariai lankytis pas profesionalus.
Kaip teisingai prižiūrėti savo dantis ir dantenas namuose bei ką reikia žinoti apie profesionalią burnos higieną atsako Dentes Decori odontologijos klinikos burnos higienistė Gabrielė Kaminskaitė.